Keď sa stane dopravná nehoda, okrem poškodeniu vozidiel môže prísť k zraneniu osôb a iným škodám. Preto je dôležité, aby ste vedeli ako správne postupovať, keď sa takáto udalosť prihodí.
1. Zaistenie miesta nehody
Bezprostredne po nehode je dôležité zabrániť tomu, aby prišlo k ohrozeniu ostatných účastníkov premávky. Na vozidle zapnite varovné svetlá, oblečte si reflexný odev a varovný trojuholník umiestnite na viditeľné miesto. Vyhnite sa manipulácii s vozidlami, alebo miestom nehody. Ak si situácia vyžaduje premiestnenie vozidiel alebo inú zmenu na mieste, kde sa nehoda stala, počiatočný stav riadne zdokumentujte a vyfoťte.
2. Poskytnutie prvej pomoci a privolanie záchrannej služby
Ak je niekto z účastníkov nehody zranený, okamžite mu poskytnite prvú pomoc. V autolekárničke nájdete aj Kartu prvej pomoci, ktorá vám pri poskytovaní pomoci zraneným môže byť nápomocná. Ak ste zranený aj vy, svoj stav nepodceňujte a nechajte ostatných účastníkov, alebo svedkov nehody vám pomôcť. Ďalej je dôležité privolať zdravotnú pomoc na čísle 155 ale 112 a postupovať podľa pokynov operátora. Ak si to situácia vyžaduje, privolajte aj ostatné zložky integrovaného záchranného systému.
Na toto pozor! Zanedbanie týchto povinností, teda neposkytnutie prvej pomoci, neprivolanie záchrannej služby a rovnako aj útek z miesta nehody môžu byť považované za trestný čin!
3. Privolanie polície
Políciu Slovenskej republiky kontaktujete na telefónnych číslach 158 alebo 112. Policajtov volajte ak:
- účastníci nehody sa nezhodujú v tom, kto je vinníkom nehody
- pri nehode prišlo k zraneniu alebo úmrtiu osoby
- bol poškodený majetok tretích osôb, prišlo k poškodeniu majetku obcí alebo štátu,
- niektorý z vodičov je pod vplyvom alkoholu alebo iných návykových látok
- vinník ušiel z miesta nehody
- účastníkom nie je zrejmý jej priebeh
- prišlo k poškodeniu v súvislosti s výkonom vlastníckych práv štátu k nehnuteľnostiam tvoriacim diaľnice a cesty I. triedy Riaditeľstvom ciest a diaľnic
4. Zdokumentovanie miesta nehody a jej priebehu
Spolu s druhým účastníkom nehody riadne a spravodlivo spíšte tlačivo Správa o nehode. Toto tlačivo dostanete od vašej poisťovne pri uzatvorení poistenia a mali by ste ho mať vždy uložené vo vozidle. Správu o nehode vypĺňajte vždy čitateľne, ideálne paličkovým písmom tak, aby boli čitateľné obe kópie. Vypísanú správu o nehode podpíšu obaja účastníci, ak je účastníkov viac, podpíšu ju všetci.
Ak ste nehodu nespôsobili vy, ale druhý vodič, vypýtajte si od neho doklad totožnosti (pas, občiansky preukaz, vodičský preukaz) a tiež potvrdenie o platnom PZP (biela, alebo v zahraničí zelená karta). Na základe týchto dokumentov si poznačte:
- meno a priezvisko vinníka
- jeho bydlisko
- typ a evidenčné číslo vozidla
- názov a adresu poisťovne, kde má vinník uzatvorené PZP
- ak vám bola škoda spôsobená firemným vozidlom, poznačte si názov, sídlo a IČO firmy alebo meno a bydlisko vlastníka
Ďalej vyhotovte čo najpresnejšie fotografie miesta nehody a tiež zdokumentujte aj rozsah vzniknutej škody. Ak sú svedkovia nehody, poznačte si ich kontaktné údaje.
5. Nahlásenie vzniknutej škody
Po nehode kontaktujte poisťovňu a nahláste poistnú udalosť. Nahlásenie poistnej udalosti môžete nahlásiť online prostredníctvom mobilnej aplikácie, telefonicky alebo osobne. Ak ste nehodu zavinili vy, vypísanú a podpísanú správnu o nehode odovzdajte vašej poisťovni. Správu o nehode môže odovzdať aj vodič, ktorému ste spôsobili škodu.
Poistnú udalosť je potrebné nahlásiť do 15 dní v prípade, že k nehodovej udalosti prišlo na území Slovenska. Ak sa nehoda stala v zahraničí, nehodu je potrebné nahlásiť do 30 dní.
Užitočná rada: V prípade, že na poškodené vozidlo máte uzatvorené aj platné havarijné poistenie, s poisťovňou si dohodnite aj obhliadku vozidla.